Kategoriler
Genel

“Türk futbolu Avrupa’dan geride”

Mehmet Emin Sakaoğlu, Türk futbolundaki gidişatı ve yabancı sınırı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yabancı sınırına karşı olan Sakaoğlu “Yabancı sınırını doğru bulmuyorum. Çünkü Türk futbolcular bu kuralla birlikte oynayıp gelişmekten çok, nasıl olsa hoca beni her hafta oynatmak zorunda deyip aynı yerinde sayıyorlar.” dedi.

Mehmet Emin Sakaoğlu, Üsküdar Üniversitesinde Odyometri bölümünde eğitim hayatında sürdürmeyi devam ederken bir yandan da futbol ile ilgisini kesmemiş. Futbol maçlarına giden ve Galatasaray taraftarı olan Sakaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun izlediği politikadan rahatsız olduğunu belirtti. Türk futbolunun daha çok yolunun olduğunu dile getiren Sakaoğlu “Türk futbolunun Avrupa futboluna ulaşması için çok yol kat etmesi gerekir. Öncelikle TFF başkanlarının futbolu bilen kişiler olması ve futbola zarar verecek kararlar almaması gerekir. İkinci olarak takımların ülkemize destansı paralar alan dünya yıldızlarını transfer etmek yerine, kendi altyapısından çıkaracağı gençlere önem vermesi ve A takıma çıkarması yapacağı en doğru hareket olur. Üçüncü olarak TFF’nin stat zeminleri konusunda kararlar alması gerekmektedir. Ya stat zemini kötü olan takımlara para yardımı yapıp zeminlerin düzelttirecek ya da stat zemini kötü olan takımları süper lige almama şartı koyacak. Son olarak da hakem konusu çok tartışılan konulardan birisi. Türkiye’de, hakem hatalarına karşı tavır Avrupa’daki gibi olmalıdır. Ancak bizde her maç hakem konuşuluyor. İngiltere Ligi’nde tuttuğu takımı belli eden ve o takımın maçlarını yönetebilen hakem vardı ama hakem o kadar adil yönetiyordu ki hiçbir taraftar bu konuda bir şey söylemiyordu. Ayrıca TFF’nin maçtaki hakemin ve VAR’ın ses kayıtlarını yayınlaması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

“Yabancı sınırına karşıyım”

Yabancı sınırı konusuna değinen Mehmet Emin Sakaoğlu “Yabancı sınırını doğru bulmuyorum. Çünkü Türk futbolcular bu kuralla birlikte oynayıp gelişmekten çok, nasıl olsa hoca beni her hafta oynatmak zorunda deyip aynı yerinde sayıyorlar. Mesela yabancı sınırı olmasa Galatasaray, Taylan ve Berkan ikilisinde bu kadar diretmezler ve yabancı alternatif kullanırlardı. Ancak bunu yapamıyorlar. Başka bir örnek Trabzonspor, yabancı sınırı olmasa İsmail Köybaşı’nı transfer etmezdi. Yani demek istediğim yabancı kuralı olmasa Türk futbolcular yabancı futbolcuların yerine oynamak için kendilerini daha fazla göstermeye çalışırlardı. Beşiktaş’ta Ersin ve Rıdvan ikilisinin yabancı sınırı yokken parlaması buna en iyi örneklerdendir.” ifadelerine yer verdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s