Kategoriler
Genel

“Türk ekonomisi ile beraber futbolumuzu da bitirdiler”

Artan kur ile beraber Türk takımlarının mali açıdan zor zamanlar geçirdiği bu dönemde, getirilen yabancı kuralı ile beraber takımlarımızın istatiksel olarak diğer yıllara göre Avrupa’da başarıları da düşmüş durumda. Mahallemizin esnaflarından Necmi Altın, Türk futbolunu yorumladı.

2018 yılından itibaren yükselişte olan Dolar ve Euro para birimi, hem ülke ekonomisini hem de spor ekonomisinin dengelerini bozmuş durumda. Yapılan transferler, verilen maaşların da dengesini bozan enflasyon, Türk takımlarını yapacağı ve yaptığı transferlerde adeta satranç oynatıyor. Bankalardan alınan krediler, kiralanan oyunculara verilen kısa süreli maaşlar, oyunculara gereksiz şekilde para harcamak, bu spor ekonomisini en çok tetikleyen şeylerden biri olduğu söylenebilir. Mahalle esnaflarından olan Necmi Altın da kendi futbol bilgisi ve esnaf aklı ile spor ekonomisini yorumladı. Altın “2018’den beri canımızı sıkan bir durum var. Yani bu durum bütün ülke halkının canını sıkıyor. Sadece futbol, basketbol ya da voleybol spor takımlarının değil. 2018’de kur arttı. Ne oldu ya? Kökeni olan Türk takımları batmaya yakın oldu. Avrupa’da gösterdikleri performanslar bir bir azaldı. Marka kalitesi düşüşe geçti ve şu anda yayın haklarını kimse bizden almıyor. İzlediğimiz yayıncılar yalansa yalan desin. Şu an takımlarımızın yapabileceği tek şey, alt yapıya yönelmeleri ve yabancı kuralını daima karşı olmalarıdır.” dedi.

Yabancı kuralına da değinen Necmi Altun, kuralın kaldırılması Türk futbolundaki rekabeti artıracağını ifade etti. Altun “Bu yabancı kuralı son 10 yılda Türk futboluna ağır yaralar verdi. Bakınız ki 2014-2015 yılları ve 2013-2014 yıllarında getirilen yabancı kuralı, Türk futbolunu çok büyük etkiledi. Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi performansı, Fenerbahçe’nin Avrupa Ligi performansı ve Milli takımın gösterdiği performans hiç iç açıcı değildi. Biliyorsunuz ki 20 seneden beri dünya kupasına gidemiyoruz. Bu bizim için içler acısı bir durum. Biz de izlemek isteriz Milli Takımımızı. Fakat Türk futbolu böyle yönetilmeye devam ederse bu 20 olur sana 40.” dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s